ADOPTĂ UN CĂȚEL - TÂRG DE ADOPȚII !

Joi, 27 Mai 2021

Târgul de adopții de la finalul acestei săptămâni ne aduce o nouă poveste emoționantă.

Simpaticul cățelus din prima poză a acestei postări se numește „Pompierul Sam”.

Nu întâmplător a fost „botezat” așa, deoarece povestea acestuia are legătură cu salvatorii lui. Sam s-a zbătut între viață și moarte într-un canal dezafectat și inundat din care nu mai putea să iasă. Pompierii s-au dovedit încă o dată salvatori de vieți, oferindu-i acestui cățeluș drăguț, eliberarea, pentru a-și continua cu bucurie viața.

Momentan, Pompierul Sam este în adăpostul nostru de la Hășdat, dar sâmbătă dimineața, de la ora 10:00, ora deschiderii unei noi ediții Adoptă un cățel - Târg de ADOPȚII, viața lui poate deveni și mai frumoasă în sânul unei familii iubitoare care să-l adopte.

Nu este singur, alți 134 de cățeluși (adăpostiți astăzi, joi - 27 mai 2021), unul mai frumos ca celălalt, își așteaptă la această ediție a târgului, noii stăpâni și prieteni, pentru tot restul vieții!

Majoritatea cățeilor din Adăpostul de câini Hunedoara sunt de talie medie și mare.

Oferiți o viață nouă unui cățel!

Sâmbătă, 29 mai 2021, vă așteptăm la târgul de adopții pe care Primăria Hunedoara, alături de Salubprest Hunedoara, îl organizează în adăpostul situat în incinta fostei unități militare din Hășdat.

Echipele Salubprest Hunedoara acționează în continuare pentru ridicarea cățeilor fără stăpân de pe raza municipiului Hunedoara. Le puteți semnala prezența lor la numărul de telefon: 0757-888.988.

Cățelușii găzduiți în Adăpostul de câini Hunedoara își pot găsi stăpânul și cel mai bun prieten la această nouă ediție a târgului de adopții!

Adoptă un cățel - Târg de ADOPȚII

Vă așteptăm, așadar, la târgul de sâmbăță, în număr cât mai mare!

Pentru a adopta un cățel, trebuie să aveți următoarele documente:

✅ dovada existenței unei suprafețe locative de minimum 2,5 mp pentru fiecare câine adoptat (în cazul în care câinele adoptat va fi adăpostit în locuință)

✅ dovada resurselor materiale pentru creșterea și întreținerea câinelui

✅ copie a cărții de identitate.

✅ taxă de microcipare: 40 lei

✅ dovada proprietății sau posesiei unei suprafețe de teren care să permită amplasarea unor padocuri sau a unor cuști, cu respectarea prevederilor art. 6 alin. (4) și (6) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor, aprobate prin Ordinul Președintelui Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor și al ministrului internelor și reformei administrative nr. 31/523/2008 (în cazul în care câinele adoptat va fi ținut într-un spațiu deschis aflat pe proprietatea privată)

04 Iulie 2024

ANUNT PUBLIC