Comunicat privind acțiunea de actualizare a situației terenurilor din municipiul Hunedoara

Marți, 23 Noiembrie 2021

Deţinătorii de clădiri/terenuri pot apela la sprijinul Primăriei.

În această perioadă, Primăria municipiului Hunedoara desfăşoară o amplă acţiune de inspecţie fiscală al cărei scop este actualizarea bazelor de date ale instituţiei şi corelarea datelor referitoare la terenuri cu realitatea din teren.

Deţinătorii de terenuri care doresc să folosească sau folosesc deja şi suprafeţe complementare terenului deţinut (suprafeţe aflate în proprietatea statului) pe care au intenţia să le cumpere se pot adresa Primăriei municipiului Hunedoara pentru clarificarea situaţiei şi efectuarea procedurilor necesare, în condiţiile legii.

Într-o primă fază, inspecţia fiscală se va derula pe străzile: Chizid, Aleea Chizid, Aleea Zorilor, Vânătorului, Cărpiniş, Dâmbului, Dr. Ştefan Stâncă, Stejarilor, Tomis, Cuza Vodă, N. Bălcescu, Roma, Sarmizegetusa, Prunilor, Brazilor, Dr. Marinescu, Dr. Victor Babeş, Cantacuzino, Brădet, Carol Davilla, Pădurii, Primăverii, Crinilor Constructorului, Drum Nou, Oborului, Viitorului, Merilor, Simion Bărnuţiu şi Tudor Vladimirescu.

Rugăm proprietarii de terenuri (persoane fizice sau juridice) să coopereze cu echipele de inspecţie fiscală.

„Încă din primul meu an de mandat, mai ales în audienţe, am tot primit tot felul de reclamaţii, sugestii, rugăminţi, solicitări din partea unor persoane care, de exemplu, locuiesc la casă, au o grădină, dar ar mai dori să folosească legal şi o bucată de teren suplimentară aflată în proprietatea statului. Iar situaţiile diferă. Pentru rezolvarea problemelor de acest fel este necesară parcurgerea unor paşi legali. Persoanele aflate în astfel de situaţii, vor primi tot sprijinul, în limitele legii, din partea Primăriei. În ce priveşte efectuarea inspecţiei fiscale, este o iniţiativă care ţine de normalitate. Este absolut obligatoriu să avem o evidenţă exactă a suprafeţelor de terenuri deţinute de fiecare persoană fizică şi juridică din municipiu”, explică primarul Dan Bobouţanu.

28 Iunie 2024

Anunț licitație publică vânzare teren in data de 18.07.2024

Municipiul Hunedoara, prin Primar Dan Bobouţanu, cod fiscal 2127028, cu sediul în municipiul Hunedoara, B-dul Libertăţii nr.17, județul Hunedoara, tel.0254712877; fax.0254716087, e-mail info@primariahunedoara.ro, anunță: Licitația publică deschisă, cu plic închis organizată în data de 18.07.2024, ora 10:00, în vederea vânzării ...

Vezi mai mult