TÂRG DE ADOPȚII!

Vineri, 25 Iunie 2021

Adăpostul de câini Hunedoara, aflat în subordinea Primăriei municipiului Hunedoara, organizează mâine, sâmbătă, 26 iunie 2021, între orele 10:00 - 14:00, un nou târg de adopții.

Te așteptăm la Adoptă un cățel - Târg de ADOPȚII - Iunie 2021

În prezent, în adăpost sunt 133 de câini, iar ieri a fost capturat un singur cățelus de pe raza municipiului Hunedoara, dar a fost adoptat și un cățel.

Vă încurajăm și pe d-voastră să adoptați un suflet care vă v-a fi devotat pentru tot restul vieții!

Echipele Salubprest Hunedoara acționează în continuare pentru ridicarea cățeilor fără stăpân de pe raza municipiului Hunedoara. Le puteți semnala prezența lor la numărul de telefon: 0757-888.988.

Persoanele sufletiste care se ocupă de îngrijirea lor, angajate ale SC SALUBPREST HUNEDOARA, fac tot posibilul să le ofere cele mai bune condiții, dar cine a avut un animal de companie știe că mai presus de hrană și de condițiile de trai, un animal își dorește un stăpân care să îl iubească.

De cum treci de poarta adăpostului, unii căței curioși încep să adulmece, alții latră, unii te „ceartă” că nu le dai atenție, alții se tem. La fel ca oamenii, fiecare câine este diferit, așa că înainte de a-l lua acasă, ar fi bine să vedeți cum vă înțelegeți, dacă există acea „chimie” între voi, iar târgul de la finalul acestei săptămânii vă oferă exact această ocazie.

Majoritatea cățeilor din adăpostul de la Hunedoara sunt de talie medie și mare. Ei sunt rezultatul împerecherilor necontrolate, care se petrec în ciuda eforturilor depuse de angajații adăpostului. Zi de zi, aceștia fac muncă de teren, capturând patrupedele fără stăpân și aducându-le aici, unde sunt sterilizate, hrănite și îngrijite.

Fiecare stăpân de câine trebuie să știe că înmulțirea lor fără a avea drept de montă este ilegală. Este obligația fiecărui proprietar de câine să îl sterilizeze, stopând, astfel, fenomenul înmulțirii câinilor. Este puțin probabil ca un stăpân să păstreze toți puii făcuți de câinii săi și o parte dintre aceștia pot ajunge pe străzi, unde în scurt timp se vor înmulți.

Orice adăpost are un număr limitat de animale pe care poate să le primească. De aceea, ne dorim ca fiecare cățel „cazat” la Hășdat să își găsească o familie care îl iubească. Ei, cățeii, ne iubesc necondiționat.

Adoptă un cățel - Târg de ADOPȚII - Iunie 2021

Sâmbătă 26.06.2021 între orele 10:00 –14:00 vă așteptăm "Adăpostul de câini" din Municipiul Hunedoara; strada Rotarilor, nr. 70 (în incinta fostei unități militare de la Hășdat)

Pentru a adopta un cățel, trebuie să aveți următoarele documente:

- dovada existenței unei suprafețe locative de minimum 2,5 mp pentru fiecare câine adoptat (în cazul în care câinele adoptat va fi adăpostit în locuință)

- dovada resurselor materiale pentru creșterea și întreținerea câinelui

- copie a cărții de identitate.

- taxă de microcipare: 40 lei

- dovada proprietății sau posesiei unei suprafețe de teren care să permită amplasarea unor padocuri sau a unor cuști, cu respectarea prevederilor art. 6 alin. (4) și (6) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor, aprobate prin Ordinul Președintelui Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor și al ministrului internelor și reformei administrative nr. 31/523/2008 (în cazul în care câinele adoptat va fi ținut într-un spațiu deschis aflat pe proprietatea privată).

28 Iunie 2024

Anunț licitație publică vânzare teren in data de 18.07.2024

Municipiul Hunedoara, prin Primar Dan Bobouţanu, cod fiscal 2127028, cu sediul în municipiul Hunedoara, B-dul Libertăţii nr.17, județul Hunedoara, tel.0254712877; fax.0254716087, e-mail info@primariahunedoara.ro, anunță: Licitația publică deschisă, cu plic închis organizată în data de 18.07.2024, ora 10:00, în vederea vânzării ...

Vezi mai mult